Ulaşımda geri dönüş: Almanya bileti pahalı bir fiyasko

Nil

New member
Fikir Taşıma geçişi

Almanya bileti pahalı bir fiyasko

Şu an: 12:17| Okuma süresi: 3 dakika

WELT yazarı Alan Posener

WELT yazarı Alan Posener

WELT yazarı Alan Posener

Kaynak: Claudius Pflug

Almanya genelindeki tüm toplu taşıma araçlarını 49 Euro'ya mı kullanacaksınız? Üç milyar vergi mükellefinin buna ayırdığı para kötü bir yatırımdır. Aslında tamamen farklı bir şey, ulaşım geçişinin doğru şekilde ilerlemesine yardımcı olabilir.

BENBen ulaşım geçişinden yanayım. Bu yüzden Almanya biletine karşıyım. Çünkü daha fazla insanı tren, otobüs, tramvay ve benzeri araçları, kısacası toplu taşımayı kullanmaya teşvik edecek neredeyse hiçbir şey yapmıyor.

Benim gibilerin cebine yıllık 3 milyar euro vergi parası koymak yerine, hiç gitmek istemediğim her türlü il ve ilçede ayda 49 euroya toplu taşıma kullanayım diye toplu taşıma daha cazip hale gelmeli. yerel kullanıcılar

Alman Taşımacılık Şirketleri Birliği (VDV), büyük ölçekli testi Deutschlandticket ile değerlendirdi. Sonuç ayılmadır. VDV Başkanı Ingo Wortmann, biletin “daha fazla insanın arabalardan inip toplu taşımaya binmesine gerçekten katkıda bulunmadığını” belirtiyor. Yani 49 euroluk bilet yapması gerekeni yapmıyor. Bu pahalı bir fiyasko.

ayrıca oku

Plaj servisi bekliyor: Aksi takdirde Schlei bölgesinde arabanız olmadan kaybolacaksınız

Benim gibi Deutschlandticket abonelerinin yüzde 92'si daha önce bölgesel veya şehir şirketlerinden aboneliklerle veya tek biletle toplu taşıma araçlarını kullanmıştı.

Sadece yüzde sekizi yeni başlayanlar, yani – umarız – arabalardan geçiş yapanlar. Abonelerin yüzde 35'i 14 ila 29 yaş arasındadır. Muhtemelen okul çocukları, öğrenciler, stajyerler veya gönüllüler olarak Almanya biletini ucuza veya bedavaya aldıkları ve henüz araba almaya paraları yetmediği için.

Abonelerin neredeyse yüzde sekseni, toplu taşımanın her zaman arabaya mantıklı bir alternatif olduğu şehirlerde yaşıyor. Sadece yüzde 21'i kırsal kesimde yaşıyor. Kendi köyünüze günde yalnızca iki kez otobüs seferi yapılıyorsa, Almanya'nın herhangi bir yerine otobüsle seyahat etmenizi sağlayan 49 avroluk bir bilet almanın da pek bir anlamı yok.

Tren istasyonlarını yenileyin

Eğer işe gidip gelenlerin değişmesini istiyorsanız, büyük şehirlerin çevresindeki uyuyan köylerin rahat ve sık erişilebilir olması gerekir. Kırsal kesimde yaşayanların alışveriş yaparken, doktora giderken arabalarını evde bırakmalarını istiyorsanız o zaman uygun bağlantıların da olması gerekiyor.

Yılda üç milyar avroyla teklifi iyileştirmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca şehirlerde yapacak yeterince şey var: daha fazla personel, böylece otobüs ve tren istasyonları dilenciler, esrarkeşler vb. için uyuma yerleri ve sığınaklar haline gelmesin ve müşterilerin sorunları olduğunda yardım edilebilsin. Bisiklete binmeyi kolaylaştırmak için tren istasyonlarında gittikçe daha büyük asansörler kullanılıyor.

ayrıca oku

Almanya'da elektrikli arabalar

Deutschlandticket'in tanıtılmasından önce yaptığım gibi, memleketim Berlin ve Brandenburg'u yaklaşık 50 avroya gezebilseydim mutlu olurdum. Münih'e veya Hamburg'a, Rostock'a veya Leipzig'e gitmek istersem toplu taşıma için turist kartı satın alabilirim. Deutschlandticket, modern Almanca'da dedikleri gibi, “sahip olmak güzeldir”, ancak gerekli değildir. Ve gerekli olmayan ama pahalı olan şey ortadan kaybolabilir.